Szürkehályog (katarakta): tünetei, okai, típusai

A szürkehályog (cataracta, katarakta) az egészségesen átlátszó szemlencse elhomályosodását jelenti, mely fokozatos látásromláshoz vezet. A kor előrehaladtával elkerülhetetlen betegség kialakulása általában lassú, fájdalommentes folyamat, mely legtöbbször csak évek múlva okoz panaszokat. A katarakta elnevezés görögül vízesést jelent, mivel régen a beteg ilyenkor a látást úgy jellemezte, mintha vízfüggönyön nézne keresztül. Kezelése kizárólag műtéttel lehetséges, melynek során a szemlencsét eltávolítjuk és annak helyére műlencsét ültetünk be. A műtéti eljárás és a műlencsék folyamatos fejlődésének köszönhetően a műtét jelenleg gyors és fájdalommentes, a felépülési idő rövid és a műtétet követően akár szemüveg nélkül is élesen fog látni.

Szürkehályogot (katarakta) ábrázoló szem diagram.

Mit értünk szürkehályog alatt?

A szürkehályog a szemlencse elszürkülését jelenti, mely miatt egyre kevesebb fény jut be a szembe és ezáltal az ideghártya egy gyengébb minőségű képet fog érzékelni. Az elszürkült szemlencse miatt a látás elmosódott és homályos lesz, a színek fakóbbá válnak, idővel pedig lényeges látásromlás alakul ki. Előrehaladott esetekben a szürkehályog szabad szemmel is látható, amikor a lencse átlátszósága annyira lecsökken, hogy a fekete pupilla területében azt fehérnek látjuk.

  • a szemlencse anyagának tömörödése és merevedése (szklerózis),
  • a lencse ionháztartásának és pigmentáltságának változása,
  • a lencse fehérjéinek átalakulása, mely az átlátszóságuk elvesztéséhez vezet.

Kezeletlen szürkehályog esetén a lencse fokozatosan olyan mértékig szürkül el, hogy vakság alakul ki, mely bizonyos ideig azonban még visszafordítható. Elhanyagolt esetekben a szemlencse nagyfokú duzzadása szemgyulladáshoz és másodlagos zöldhályoghoz vezet, mely nagyfokú fájdalommal jár és akár sürgősségi műtétet igényelhet. Ilyen esetekben a műtéti szövődmények aránya magasabb és a maradandó látáskárosodás aránya is gyakoribb.

Milyen típusai lehetnek a kataraktának?

A szemlencse elszürkülése többféleképpen alakulhat ki, így három fő katarakta típust különítünk el (képek):

  • nukleáris katarakta (a lencse egyenletes elhomályosodása),
  • kortikális katarakta (a lencse kérgi részeinek küllő alakban történő elszürkülése),
  • hátsó szubkapszuláris katarakta (a lencse hátsó felszínének szemcsés elhomályosodása).

Az elváltozás formája nagyban befolyásolja a kialakuló tüneteket. A nukleáris típus általában lassabban és később okoz panaszokat a betegnek. Ugyanakkor az ilyen típusú előrehaladott (“túlérett”) szürkehályog eltávolítása során a szövődmények kialakulásának esélye valamelyest megemelkedik.

Mi okozza a szürkehályogot?

A betegség leggyakrabban a szemlencse öregedési folyamatának részeként alakul ki és általában 45 éves kor felett figyelhető meg, de ilyenkor még hosszasan semmilyen tünetet nem okoz. Fiatalkorban a szemlencse átlátszó és rugalmas, így ennek köszönhetően alakját, és ezáltal a szem dioptriáját, változtatni képes. A kor előrehaladtával a szemlencse azonban ezen tulajdonságait lassan elveszíti. Emellett a betegség kialakulásának számos oka ismert és több kockázati tényező is növeli annak esélyét vagy gyorsaságát.

Szürkehályog kialakulásának ismert okai

  • 45 év feletti életkor
  • tartós UV sugárzás
  • dohányzás
  • cukorbetegség
  • genetikai hajlam
  • egyes gyógyszerek használata (pl. szteroid)
  • besugárzás vagy kemoterápia
  • nagy feszültségű áramütés
  • bizonyos típusú szemsérülések
  • egyes szembetegségek és szemműtétek

Az elváltozás sokszor közel hasonló mértékben alakul ki a két szemben, de nem furcsa az sem, ha egyik szemen már előrehaladott, míg másikon csak kezdődő elhomályosodás van jelen. A betegség előrehaladási üteme nehezen állapítható meg, a pár hónaptól a több évtizedig bármikor juthat olyan állapotba, hogy műteni javasolt.

Szürkehályog szemészeti vizsgálat

Milyen tünetei vannak a szürkehályognak?

A kórképre jellemző fő tünet a fájdalommentes látásromlás. A különböző típusok azonban különböző tüneteket okoznak, ezáltal a betegséghez kapcsolódó látási tünetek is változatosak.

A szürkehályog tünetei

  • gyakori szemüvegcsere a dioptria változása miatt
  • a színek eltompulnak és fakóbbá válnak
  • a színek árnyalatai megváltoznak
  • a kontúrok elmosódnak, a kontrasztérzékenység csökken
  • egy szemmel nézve a tárgyak kettőződnek
  • fényérzékenység, káprázás alakul ki
  • az éjszakai fények zavaróvá válnak
  • csökkent fényviszonyok mellett egyre rosszabb a látás
  • a látás fokozatosan ködösebb, homályosabb lesz
  • fokozatosan egyre jelentősebb látásromlás alakul ki
Szürkehályog előrehaladtával elmosódottabbá, homályosabbá válik a látás, a színek tompulnak, élettelenné válnak és romlik a kontraszt.

A korral járó szürkehályog esetében a tünetek általában fokozatosan alakulnak ki és csak lassan változnak. Szembetegség, szemműtét után vagy gyógyszer mellékhatás során kialakult esetekben általában gyorsabb a kórkép előrehaladási üteme, míg sérülés esetén legtöbbször azonnali a látásromlás.

Érdekesség, hogy a betegség kezdeti szakaszában távollátók esetében a szemüveg dioptriája javulhat is, ami azért van, mert a szemlencse keményedése gyakran mínuszos dioptriát kölcsönöz a szemnek, ami a meglévő pluszos dioptriák csökkenését eredményezi. Ehhez hasonlóan, akinek csak olvasó szemüvege van azt veheti észre, hogy már akár szemüveg nélkül is tud olvasni, ellenben távolra már nem lesz éles a látás. Hasonló kevésbé ismert és érdekességet a szürkehályogról az Amerikai Szemorvostársaság (AAO) weboldalán, a tünetekről és egyéb szürkehályoggal kapcsolatos témáról blogunkban olvashat.

Megelőzhető a szürkehályog kialakulása?

A szürkehályog kialakulása a tudomány jelen állása szerint nem előzhető meg, azonban a már kialakult betegség előrehaladását valamelyest lassíthatjuk az alábbi módon:

  • fényvédelem (kalap, napszemüveg hordása az UV kitettség csökkentése érdekében),
  • kockázati okok csökkentése (dohányzás elhagyása, társbetegségek kezelése).

A szervezet megfelelő antioxidáns státusza is segíthet a folyamat lassításában, ezt egészséges életmóddal, zöldségben és gyümölcsben gazdag, kiegyensúlyozott táplálkozással tudjuk elérni. Tévhit azonban, hogy a C-vitamin vagy egyéb antioxidáns táplálékkiegészítők megakadályozzák a szürkehályog kialakulását.

Gyógyítható a szürkehályog?

A kórkép egyedüli ismert hatásos kezelése a szürkehályog műtét, mely során az elszürkült szemlencsét eltávolítjuk és azt életre szólóan egy műlencsével helyettesítjük. A műtét gyors és fájdalommentes, a felépülési idő rövid, bennfekvésre legtöbbször nincs szükség. A teljes látásjavulásig több nap szükséges, de már az első nap is látványos lehet a változás. A műtéti technika és a beültetésre kerülő műlencsék folyamatosan fejlődnek, melynek célja a műtét sikerességének és pontosságának növelése, a szövődmények csökkentése és a műtét utáni látási eredmények javítása.

Szürkehályog műtét során a szemsebész kezei és az eszközök közelről

Az ultrahangos műtét költséghatékony és a legtöbb helyen elérhető, megbízható kezelése a betegségnek. Habár kiforrott technikáról van szó, mégis a szövődmények egy jelentős része a műtét néhány kritikus mozzanatához kapcsolódik. A hajszálnál 20x vékonyabb szemlencse tokján egy nagyon pontos nyílást kell készíteni, majd ezen belül kell a megkeményedett és elszürkült szemlencsét apró részekre törni, hogy azt könnyen el lehessen távolítani. Ezeknek a már eleve nagyon kis arányban előforduló szövődményeknek a további csökkentésére fejlesztették ki a femtolézeres technikát. Habár a korszerű femtolézeres eljárás növeli a biztonságot és a pontosságot, jelenleg Magyarországon nagyon kevés helyen elérhető szolgáltatás.

A műlencsék kapcsán érdemes tudni, hogy az állami intézményekben, egészségbiztosítás terhére csak egyfókuszú műlencse ültethető be. Azonban a mi kínálatunkban az alap műlencséken kívül megtalálhatóak a nyújtott fókuszú és multifokális (vagy trifokális) műlencsék is, valamint ezek tórikus változatai is. Habár a prémium műlencsék költségei valamivel magasabbak, az általuk nyújtott életminőség javulás sokak számára kompenzálja ezt.