Teljeskörű szemészeti vizsgálat
A teljeskörű szemészeti vizsgálat alapos alaktani és működési felméréseket tartalmaz, mely a szem egészségének átfogó értékelésére szolgál. Az átfogó, teljeskörű szemészeti vizsgálat az áltálános szemvizsgálathoz képest jóval részletesebb és a beteg panaszaitól függően egészül ki további műszeres vizsgálatokkal a pontos diagnózis érdekében.
Az alapos felmérés érdekében pupilla tágító cseppet adunk, hogy a szembogár megtáguljon és optimálisabb legyen a szemészeti vizsgálat. A pupillatágításnak köszönhetően a szem mélyebben lévő és enélkül nem látható részei is vizsgálható válnak. Ezenkívül a szemfenék központi részei (makula, papilla, erek) is jóval részletgazdagabban és háromdimenziósan vizsgálhatóak, ami nemcsak a diagnózis felállításában, hanem a különböző betegségek elkülönítésében is kiemelt szerepet játszik.
Tartalomjegyzék
Mikor szükséges teljeskörű szemészeti vizsgálatot végezni?
Minden olyan esetben amikor a beteg tünetei jellemzőek lehetnek több szemészeti kórképre, szükségessé válik a teljeskörű szemészeti vizsgálat elvégzése. Például, ha valaki homályos látásra panaszkodik, azt okozhatja szemszárazság, de okozhatja szürkehályog vagy makula degeneráció is, melynek pontos diagnózisához pupillatágításos vizsgálat javasolt OCT vizsgálattal kiegészítve.
Másrészt a szemfelszíni fertőzések egyszerű eseteiben, allergiák során, apró felszíni idegentest vagy szemhéjon megjelenő árpa esetében nem feltétlenül szükséges a teljeskörű szemészeti vizsgálat. Azonban a betegnek tudnia kell, hogy mivel nem történt ilyen átfogó vizsgálat, nem kizárható ki, hogy más szemészeti eltérés is jelen.
Bizonyos betegségek esetében átfogó, teljeskörű szemészeti vizsgálat nem végezhető el (például üvegtesti vérzés esetén szemfenék vizsgálat nem lehetséges), vagy nem végezhető el egy ülésben (például felszíni fertőzés esetén nem végzünk szemnyomás-mérést). Ilyenkor kontrollvizsgálatra hívjuk vissza a beteget, amikor az előzőek megismétlése mellett ismételten megkíséreljük elvégezni a kimaradt vizsgálatokat.
TELJESKÖRŰ SZEMÉSZETI VIZSGÁLAT
Általános szemvizsgálat
+
Kiegészítő vizsgálatok
Mit tartalmaz a teljeskörű szemészeti vizsgálat?
A szemvizsgálat során rutinszerűen sosem végzünk el minden létező szemészeti vizsgálatot, csupán az általános szemészeti vizsgálatot. Azonban egyes kórképek esetében fontos, hogy a szem minden részét alaposan, egyéb módszerekkel is megvizsgáljuk, hogy arról minél átfogóbb képet kapjunk. Ebből adódóan két beteg komplex szemészeti vizsgálata eltérhet egymástól, mivel az indokolt kiegészítő eljárások személyre szabottak.
Általános szemészeti vizsgálat elemei
- A szem külső részeinek vizsgálata (pl. szemhéj)
- Szaruhártya görbület vizsgálata (keratometria)
- Objektív fénytörési hibák meghatározása
- Szubjektív látóélesség vizsgálata távolra és közelre
- Előzetes vizsgálatok*
- Szemnyomás mérése
- Réslámpás vizsgálat**
* Előzetes vizsgálatok (szükség szerint) | ** Réslámpás vizsgálat pupillatágításban |
---|---|
Térlátás vizsgálata (sztereoteszt) Konfrontációs látótér vizsgálat Színlátás vizsgálata Szemmozgások vizsgálata Akkomodáció vizsgálata Pupillareakciók vizsgálata | Szem elülső részének vizsgálata Szemlencse vizsgálata Üvegtest vizsgálata Szemfenék vizsgálata |
Bizonyos esetekben a beteg panasza vagy kórtörténete alapján már tudni lehet, hogy milyen kiegészítő vizsgálatokra szükség lesz, mint például glaukómás betegnél a látótér vizsgálat vagy makula degenerációs betegnél az OCT vizsgálat.
Kiegészítő szemészeti vizsgálatok
- OCT vizsgálat
- Látótér vizsgálat
- Ultrahang vizsgálat
- Lencsetervezés (biometria)
- Csarnokzug-vizsgálat (gonioscopia)
- Szaruhártya topográfia
- CFF vizsgálat
- Hertel-vizsgálat
- Egyéb speciális vizsgálatok (pl. érfestés, anomaloscopia, VEP-vizsgálat)
Melyek a teljeskörű szemészeti vizsgálat leggyakoribb kiegészítő elemei?
A kiegészítő vizsgálatok mindig az általános szemészeti vizsgálat mellet végezzük, önmagukban diagnózis alkotására nem alkalmasak. A teljeskörű szemészeti vizsgálat során fontos, hogy a különböző vizsgálatokat együtt értékeljük. Előfordul, hogy különböző betegségek hasonó eltéréseket mutatnak valamelyik vizsgálaton, de többet együtt értékelve már elkülöníthetőek a kórképek.
OCT vizsgálat
Az OCT vizsgálat során az ideghártyáról nagy felbontású háromdimenziós leképezést kapunk, mely a betegségek korai diagnózisában, a betegségek követésében és a kezelés hatékonyságának megítélésében egyaránt elengedhetetlen. A vizsgálatkor a beteg mozdulatlanul végig a készülékben megjelenő fénypontra néz, míg az fénynyalábok segítségével feltérképezi a szemfenék központi részeit.
A gyors és fájdalmatlan vizsgálatot követően a szemész az összes felvételt átnézi, kiértékeli és összeveti a szemfenéken látott elváltozásokkal, hogy aztán a megfelelő diagnózist felállítsa. Az eljárás új dimenziókat nyitott meg a szemészeti betegségek megértése, feltérképezése és kezelése terén.
Az OCT a modern szemészeti ellátás során kötelező vizsgálatnak tekinthető. A felvételek kiértékelése külön szakmai felkészültséget igényel, ebben főleg a retina specialisták jártasak.
Önmagában a készülék semmilyen diagnózist nem ad. A felvételek kiértékelése és leletezése mellett a beteg kaphat egy-két nyomtatott képet is a készültek sokaságából. A teljeskörű szemészeti vizsgálat egyik legfontosabb kiegészítő eleme az OCT vizsgálat.
Látótér vizsgálat (automata perimetria)
Az éleslátás vizsgálatakor csupán a legjobban látó központi rész látását mérjük fel, a látás többi, széli részeiről, a látótérről semmilyen információnk nem adódik. Egyes betegségekben azonban a központi látás a betegség késői szakaszáig ép marad, mialatt a látótér fokozatosan és visszafordíthatatlanul károsodik, szűkül.
Az ideghártya, a látóideg és a látópályák működőképességéről érdemi információt a számítógépes látótér vizsgálattal kaphatunk, mely korai működészavar esetén is érzékenyen ki tudja mutatni az eltéréseket, a látótérkiesések mértékét és azok súlyosságát.
A glaukóma diagnózisában és követésében elengedhetetlen kiegészítő vizsgálat. A látótér vizsgálat során a két szemet külön teszteljük, a betegnek egy középső pontra rögzített tekintettel egy gombnyomással kell jeleznie, ha látja a készülék különböző részein felvillanó pontokat. Elsődlegesen zöldhályog és más látóideget érintő betegségekben, valamint a retina betegségeiben ad hasznos információt a működéskiesés mértékéről. A teljeskörű szemészeti vizsgálat során gyakran kerül sor látótér vizsgálatra.
Ultrahang vizsgálat
A szemészeti ultrahang vizsgálat egy kisebb, speciális ultrahang készülékkel történik. Ennek köszönhetően részletes képet kaphatunk a szemgolyó hátsóbb részeiről olyan esetekben is, amikor optikai módszerekkel az nem lenne kivitelezhető. Az üvegtest és a retina durva eltéréseinek felmérésére alkalmazzuk.
Az ultrahang vizsgálat rövid ideig tart és fájdalmatlan, káros hatása nincs a szemre. Üvegtesti vérzés vagy gyulladás, ideghártya szakadás vagy retinaleválás, illetve érett szürkehályog azok a leggyakoribb kórképek, amelyben B-scan ultrahangot alkalmazuk. Tiszta törőközegek esetén is előfordul, hogy plusz információt tud nyújtani, mint például üvegtesti tapadás megítélésében vagy szemsérülések esetén. A teljeskörű szemészeti vizsgálat során szintén gyakran végzett vizsgálat.
Pachymetria
A szemészeti ultrahang speciális, A-scan típusú vizsgálatát a szaruhártya vastagság mérésére is használjuk. Elsődlegesen szaruhártya betegségek és lézeres látásjavító műtétek esetén alkalmazzuk, glaukómában a szemnyomásérték valósságának pontosítása érdekében végezzük a pachymetriát.
Lencsetervezés (biometria)
Szürkehályog műtét során az elszürkült szemlencsét eltávolítjuk és egy implantátumot, műlencsét ültetünk be a helyére. A szem dioptriáját a szaruhártya és a szemlencse együttesen adja, ezért ez utóbbi eltávolítása esetén úgy kell kiszámolnunk a beültetendő műlencse dioptriáját, hogy lehetőleg távolra ne kelljen szemüveget hordani. Ezt a bonyolult mérési és számítási folyamatot lencsetervezésnek vagy biometriának nevezzük.
Korábban kizárólag ultrahangos elven működő készülékek léteztek, azonban jelenleg a prémium műlencsék esetében kizárólag a pontosabb méréseket nyújtó és optikai elven működő OCT alapú berendezéseket használjuk.
A lencsetervezés érintésmentesen történik, a beteg egy készülékbe néz, mely néhány fényillanással elvégzi a szükséges méréseket. A kapott adatokat számítógépes program feldolgozza, majd az orvos ezekből válassza ki a legoptimálisabb műlencsét.
A vizsgálat előtt minden esetben szükséges a beültetésre kerülő műlencse pontos típusát átbeszélni az operáló orvossal.
Csarnokzug-vizsgálat (gonioscopia), hármastükör vizsgálat
A szem egyes részei közvetlenül nem vizsgálhatóak, mint például a csarnokzug, ami a szem belső folyadékjának az elfolyási helyének a kezdő pontja. Zöldhályog egyes típusaiban a csarnokzugban elfolyási akadály van, ezt vizsgáljuk a gonioscopia során, mely a hármastükörnek nevezett speciális kontaktlencsével történik.
Gonioscopia előtt érzéstelenítő cseppeket adunk és pár perce feltesszük a vizsgálati kontaktlencsét, melyen keresztül réslámpánál ülve felmérjük az adott területet. Ugyanezzel a lencsével a retina perifériás részeinek eltérései is megvizsgálhatóak. Zöldhályog vagy retinaszakadás lézeres kezelése során is gyakran alkalmazzuk a hármastükör-lencsét. Nemcsak teljeskörű szemészeti vizsgálat során, hanem zöldhályog vagy retinaszakadás gyanúja esetén is gyakran végzett eljárás.
Szaruhártya (cornea) topográfia
A szaruhártya részletes vizsgálatát teszi lehetővé a topográfia, mellyel olyan betegségek korai diagnózisa vált lehetővé, mint például a keratoconus.
A cornea topográfia során a készülék speciális fényforrásokkal és kamerákkal pásztázza a szaruhártyát, majd egy számítógépes szoftver segítségével részletes háromdimenziós térképet hoz létre a szaruhártya felszínéről. Betegségek diagnózisán kívül lézeres látásjavító műtétek (LASIK, PRK) előtti alkalmassági vizsgálatok részeként is gyakran használják, valamint kontaktlencse illesztésnél is hasznos.
CFF (kritikus fúziós frekvencia) vizsgálat
A CFF vizsgálat a szem és az idegrendszer vizuális ingerek feldolgozási képességét méri. Ezt úgy történik, hogy a készülék villogó fényének frekvenciáját fokozatosan növeljük, amíg a páciens azt folyamatosnak nem érzékeli.
Azt a pontot amikor a jel vibrálása megszűnt és fényt folyamatosan világítónak érzékeljük kritikus fúziós frekvenciának (CFF) nevezzük.
Normál értéke 40-42Hz, de a kor előrehaladtával ez csökken.
A vizsgálat fontos és gyors információt szolgáltat a látórendszer és az idegrendszer állapotáról, például látótóideg gyulladás vagy sorvadás esetén.
Hertel-vizsgálat
A szemgödör betegségei gyakran vezetnek a szemgolyó kidülledéséhez, melynek mértékét a Hertel-féle exophtalmométerrel állapíthatjuk meg. A gyors és fájdalommentes vizsgálat különösen fontos pajzsmirigybetegség esetén. Endokrin orbitopátiában a pajzsmirigy túlműködése miatt a szemgolyó körüli szövetek gyulladnak és duzzadnak, ami a szemek elődomborodását (exophthalmus) okozza.
A teljeskörű szemészeti vizsgálat fényképes dokumentálása
A szem elülső részeinek, a látóidegfőnek és a retina anyajegyeinek vagy egyéb eltéréseinek fényképpel történő dokumentálására is lehetőségünk van.
Ha az elváltozás időbeli követése kiemelten fontos, akkor a képek összehasonlításával a legapróbb eltérés is azonosítható, ellentétben a szöveges leírással, ami csak nagyságrendi beazonosítást tesz lehetővé.
Mennyi ideig tart a teljeskörű szemészeti vizsgálat?
A teljeskörű szemészeti vizsgálat legfeljebb 2 órát vesz igénybe, azonban a konkrét vizsgálatok többsége külön-külön nem tart tovább, mint 5-10 perc. Ebből az időből kb. fél óra várakozási idő van, hogy a pupillatágító cseppek kifejtsék hatásukat. A panaszok, a tünetek, a kórtörténet és a vizsgálatok alapos dokumentálása is időigényes.
Ezenkívül a különböző készülékekhez való elhelyezkedés és utasítások elmondása, a megállapított betegségek elmagyarázása és a kezelési lehetőségük felvázolása szintén jelentős időt tesz ki ebből.
A széles eszközparknak köszönhetően a rendelésünkön a legtöbb kiegészítő vizsgálatot el tudjuk végezni, melyet más rendelőkkel ellentétben aznap, egy ülésben megejtünk. Bizonyos esetekben azonban mégsem lehet minden vizsgálatot egy napon elvégezni vagy szükség lehet azok megismétlésére.