A szürkehályog tünetei az elmosódott képek, a homályos látás, a zavaró fények.

Szürkehályog tünetei: 7 megdöbbentő pontban részletezzük ezeket.

A szürkehályog tünetei kezdetben nehezen észrevehetőek, mert a katarakta lassan kialakuló, fájdalommentes, fokozatosan kialakuló szembetegség. A szürkehályog alatt azt az elváltozást értjük, amikor az addig átlátszó, a retina felé a fényt teljesen áteresztő szemlencsének az anyaga megsárgul, elszürkül és kevesebb fényt enged be a szembe. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk a leggyakoribb tüneteket, amelyek segítséget nyújtanak a betegség időben történő felismeréséhez.

1. Homályos vagy ködös látás

A homályos látás az egyik legkorábban jelentkező a szürkehályog tünetei közül. A betegek gyakran úgy érzik, mintha egy homályos, piszkos, párás ablakon keresztül néznének. A tárgyak elvesztik élességüket, ami akadályozza a mindennapi tevékenységeket. A szürkehályog tünetei között az egyik leggyakrabban előforduló panasz, azonban nem csak ebben a kórképben jelentkezik. Azonban ilyen esetekben a homályos látásra jellemző, hogy nem mutat napszaki változást és pislogásra sem módosul a ködösség.

2. Fényérzékenység és káprázás

A fényforrások körül, mint például a szembejövő autók fényei, zavaró fényudvarok és vakító káprázás jelenhet meg. A tükröződő felületek vakítóan erősen verik vissza a fényt, emiatt például tóparton, havas tájon nem esik jól tartózkodni. A szürkehályog tünetei között ez nem egy tipikus, csak erre jellemző tünet, sok más szemészeti kórkép is okozhat hasonlót. Azonban a témában jártas szemész a tünetek részleteit pontosítani tudja és ki tudja szűrni, hogy ez a kórkép vagy esetleg valami más okozza a panaszokat.

3. A színek elhalványulása

A szürkehályog tünetei közül a beteg részére az egyik legfrusztrálóbb panaszt okozó az, hogy az élénk színek tompábbá, fakóbbá válnak. Minden szín árnyalata melegebbé, sárgásabbá válik, a környezet mattá válik. Sok beteg a fehér színt is sárgás árnyalatúnak látja. A szürkehályog tünetei közül ez az egyik olyan, mely nagyon korán megjelenik és szinte minden esetben jelen van.

4. Rosszabb éjszakai látás

A szürkehályog tünetei közül az egyik olyan tünet, mely hamar orvoshoz viheti a pácienst az, hogy a látás félhomályban vagy sötétben jelentősen romlik. Az olvasás nehezebbé válik, a szöveg több vagy erősebb megvilágítást igényel. Az éjszakai vezetés fárasztó és különösen kockázatos lehet, főleg ha a korábban leírt fényszóródásos panaszok is társulnak mellé.

5. Egyszemes kettőslátás vagy szellemképes látás

A szürkehályog tünetei közé tartozik a kettőslátás is, mely valójában nem igazi kettőslátás, de melyre ebben az esetben az a jellemző, hogy akkor sem szűnik meg, ha az egyik szemet becsukjuk. A tárgyak ilyenkor kettőződnek, szellemképessé válnak, a szélei elmosódnak, ezáltal nehezebbé válik az elkülönítésük a környezettől. Nem keverendő össze az egyéb eredetű, valódi kettőslátással, amely csak akkor van jelen, ha mindkét szemet nyitva tartjuk.

6. Látásromlás és gyakori szemüvegváltás

A szemlencse elszürkülésével a szem törőereje is folyamatosan változhat, melynek következménye, hogy a szemüveg dioptriája nagyon rövid idő elteltével más lesz. A szürkehályog tünetei közül ez az egyik legfélrevezetőbb, hiszen a páciens arra is gondolhat, hogy nem megfelelő szemüveget írtak fel neki, holott a saját szemlencséjének a törőerő változása a magyarázat erre.

Amikor a szemlencse elszürkülése olyan mértékű, hogy a fényt csak részben engedi be az ideghártyára, akkor jelenik meg a látásromlás. A gyakori szemüvegváltás úgy a távoli, mind a közeli dioptriát is érintheti, külön-külön vagy egyszerre is. Azonban a látásromlás jellemzően távolra jelentkezik a betegség természetes lefolyásának döntő részében és csak nagyon előrehaladott esetekben csökkenti az olvasó képességet is (de ahhoz már korábban is jóval erősebb megvilágítás szükséges).

7. A térlátás és a kontrasztok romlása

A térlátás romlás az egyike a szürkehályog tüneteinek, mely az élet számos területén jelenthet korlátozást. A térlátás vagy mélységérzékelés az, amikor a két szem különböző szögből érzékeli a tárgyakat, majd az agy a két képet egyesítve háromdimenziós látványt hoz létre. Ez a folyamat jelentős károsodást szenved a szemlencse elszürkülése következtében. Ennek következtében a sport és szabadidős tevékenységek, melyek mindegyikében fontos a mélységérzékelés, nehézzé vagy kivitelezhetetlenné válnak.

A kontúrok tompulása, a kontraszt csökkenése a szürkehályog tünetei közül hasonlóan szinte mindig jelen van. Ennek következtében tovább romlik a mélységérzékelés és a finom részletek észlelése is nehézséget okoz. A lépcsőkön vagy szűk helyen, egyenetlen talajon való mozgás nehézzé és balesetveszélyessé válik. Az autóvezetési képesség romlik, a távolságok és a forgalomban részt vevő többi szereplő megítélése kihívást jelenthet, mely a korábban felsorolt tünetek mellett az éjszakai vezetést sok esetben teljesen kizárja.

+1 jel. A pupilla színének szürkülése

Előrehaladott szürkehályog esetén a pupilla színe a fekete helyett szürkéssé vagy gyöngyházfényű árnyalatúvá válik. Ez valójában nem egy szürkehályog tünet, hanem egy jel, melyet a beteg környezetében élők észlelhetnek, illetve a beteg is észreveheti saját magán, ha csak az egyik szemet érinti. A beteg szembe ilyenkor fény már alig jút és a tájékozódást is ronthatja, a beteg nekimehet tárgyaknak vagy mellélép a lépcsőn.

Miért fontos felismerni a szürkehályog tüneteit?

Az elhúzódó látásromlás negatív hatással lehet a mindennapi tevékenységekre vagy a munkahelyi feladatok ellátására. Szürkehályog mellett a beteg életminősége is romlik: nem tud vezetni, nehezen olvas, zavarja a fény, bizonytalan a sportban, az aprólékos munkát kerüli, rosszabbul tájékozódik, mint korábban, élettelennek látja a környezetet, a színeket. Mivel a beteg nem tudja az eddig megszokott módon elvégezni a feladatokat és tevékenységeket, kerülni kezdi azokat, melyek korábban örömet okoztak és így lehangolttá, depresszióssá válhat. Emiatt a szürkehályog műtétre nemcsak úgy kell gondolni, mint az a beavatkozás, amely a látást állítja helyre, hanem ami jelentős életminőség-javulást is eredményezhet.

A korán felismert szürkehályog a kezelés kimenetelére is hatással van. Az időben elvégzett szürkehályog műtét nagyobb valószínűséggel lesz szövődménymentes és a műlencsékből is több közül lehet választani, mint például az innovatív nyújtott fókuszú műlencsét (EDOF lencse). Ellenpélda az előrehaladott szürkehályog esete, amikoris a szemfenék állapotát nem lehet felmérni, így multifokális műlencse beültetése ilyenkor kockázatos, mivel vannak olyan retinabetegségek, amikor ez ellenjavallt, de mivel ezek nem zárhatóak ki, inkább nem ültetjük be ezt a fajtát.

Hogyan szabaduljunk meg a szürkehályogtól?

A szürkehályog gyógyítása kizárólag sebészeti úton lehetséges. A modern szürkehályog műtét során cseppérzéstelenítés mellett fájdalommentesen távolítjuk el az elszürkült szemlencse döntő részét. A fény útjában lévő akadályt ezáltal megszüntettük, azonban a szem dioptriájának jelentős részét is eltávolítottuk, melyet műlencsével fogunk pótolni. Ahhoz, hogy a műlencse a lehető legtermészetesebb helyzetbe kerüljön, megtartjuk a szemlencse külső, vékony tokját és ebbe helyezzük be a személyre szabott műlencsét.

A műlencsét úgy tervezzük meg, hogy az egyúttal az esetleg korábban meglévő szemüveg dioptriáit is tartalmazza, lencse típustól függően távolra vagy más távolságokra is. A műtét csupán körülbelül 15 percet vesz igénybe és a gyógyulás rendkívül gyors, így Ön rövid időn belül visszatérhet mindennapi tevékenységeihez és akár a szemüvegtől is búcsút mondhat. A beültetésre kerülő műlencsék rugalmas és szövetbarát anyagból készülnek, melyet a szem reakciómentesen elfogad, cseréjükre pedig csak nagyon kivételes esetekben kell számítani.

Mit tegyünk, ha a fenti tüneteket tapasztaljuk?

Ha a fent felsorolt tünetek bármelyikét észleli, mielőbb forduljon szemész szakorvoshoz. Egy egyszerű szemészeti vizsgálattal megállapítható a szürkehályog és egy kiegészítő OCT vizsgálattal biztonságosan kizárható sok más látásromlást okozó szemfenéki betegség is. A pontos diagnózis felállítása után pedig kényelmesen meg lehet tervezni a műtét időpontját.

Ezek is érdekelhetnek: