Szürkehályog műtét előtt műlencse választásra készülő hölgy

Hogyan válasszunk műlencsét a szürkehályog műtétre?

A szürkehályog műtét során az elhomályosodott szemlencsét mesterséges műlencsével helyettesítjük. A műlencse annak típusától függően egy vagy több távolságra tartalmazza a jó látáshoz szükséges dioptriákat, így a kiválasztott műlencse fogja meghatározni azt, hogy műtét után milyen távolságokra kell vagy sem szemüveget hordanunk. Az alábbiakban megnézzük az egyfókuszú, nyújtott fókuszú és multifokális műlencsék jellemzőit, azok előnyeit és hátrányait. Külön figyelmet szentelünk a tórikus műlencsék fontosságának és körbejárjuk a téma egyéb fontos kérdéseit is.

Egyfókuszú műlencsék (monofokális)

Az egyfókuszú műlencsék egy adott távolságra biztosítanak jó látást, melyet műtét előtt általában távolra határozunk meg (5m-en túl). Ez azt jelenti, hogy olvasáshoz vagy köztes távolságokhoz szemüveg viselése szükséges lesz. Külön kérés esetén beállítható az is, hogy például olvasásra ne kelljen szemüveget viselni, hanem inkább a többi távolságokra. Például megoldható az is, hogy távolra -2,5 dioptria környékére állítjuk be a távoli látást azért, hogy szemüveg nélkül tudjon olvasni.

Előnyök

  • Egyszerű, de megbízható optikai tulajdonságú.
  • Kedvező ár, állami intézményben is elérhető.

Hátrányok:

  • Szemüveg nélkül csak egy adott távolságra lesz jó a látás, alap esetben tehát távolra nem kell szemüveget hordania, de szemüveg szükséges a köztes (1-4 m), a monitor (70cm) és a közeli (30-40cm) távolságokhoz is.

🔎 Mikor válassza ezt?

  • Ha távoli látást (5m-en túl) igénylő munkakörben dolgozik és nem jelent gondot különböző szemüvegek használata az ennél közelebbi távolságokra.
  • Ha a szemüveg függetlenségért nem szeretne vagy nem tud semmilyen áldozatot hozni.

Multifokális műlencsék (trifokális)

A multifokális műlencsék több fókuszponttal rendelkeznek (általában hárommal, ezért trifokálisnak is nevezzük). Szemüveg nélkül jó látást tesznek lehetővé minden távolságra (távolra, köztes távolságra és olvasáshoz, kb. 30 cm-től a távolba). A gyűrűszerű technikai kivitelezésük miatt azonban optikailag egy kissé gyengébb minőségű képet közvetítenek, mely nagyobb kompromisszum készséget igényel viselőjétől.

Előnyök

  • Szemüveg nélkül, több távolságra is megfelelő látást biztosítanak.
  • A legapróbb betűket is el tudja olvasni szemüveg nélkül.

Hátrányok

  • A képminőség kissé gyengébb lesz.
  • Magasabb fényerősséget igényelhet közelre.
  • Gyengébb lesz a kontrasztérzékenység.
  • Tükröződések, fényszóródások vagy fényudvarok előfordulhatnak, főleg éjszakai vezetésnél.
  • Drágábbak, mint az egyfókuszú lencsék.

🔎 Mikor válassza ezt?

  • Ha a szemüveg nélküli apró betűs olvasás kiemelten fontos.
  • Ha egyáltalán nem szeretne szemüveget hordani.
  • Ha nem okoz gondot, hogy nem tűéles a látása vagy ha a színárnyalatok esetleg nem teljesen hűek.
  • Ha Ön könnyen alkalmazkodó, pozitív gondolkodású személy.
  • Ha tisztában van azzal, hogy olyan tökéletes műlencse egyelőre nincs, amely a fiatalkori látásával azonos látásélményt tudna biztosítani és megértette milyen fényjelenségek fordulhatnak elő ezzel a műlencsével.
  • Ha tisztában van azzal, hogy nem zárható ki az, hogy élete során Önnek nem alakul ki olyan szembetegsége, melynek megléte esetén jelenleg nem javasolnánk a multifokális műlencse beültetését. Ilyen esetekben a panaszai zavaróbbak lehetnek vagy látása korlátozottabb lehet, mintha más műlencsét választott volna.

Nyújtott fókuszú műlencsék (EDOF)

Ezek a legújabb lencse típusok a lehető legszélesebb fókusztávolságot kínálják, miközben optikailag a monofokális műlencsékkel szinte azonos képminőséget biztosítanak. A nyújtott fókuszú műlencsék szemüveg nélkül jó látást biztosítanak távolra, köztes távolságra és monitor távolságra egyaránt (kb. 70cm-től a távolba). Közeli (30-40cm) távolságba szemüveg nélkül csak közepesen jó látást biztosít, az apró betűk, a könyvek olvasásához szemüvegre lesz szükség. Ez az egyik legkedveltebb implantátum fajta manapság.

Előnyök

  • A legtöbb élethelyzetben szemüvegfüggetlenséget biztosít.
  • Elfogadható közeli látás szemüveg nélkül is (nagyobb betűk).
  • Kiváló távoli és köztes látás, még éjszaka is.
  • Jobb képminőséget nyújt a multifokális műlencsékhez képest.

Hátrányok

  • Szemüveg nélkül nem lesz tökéletes a közeli látás.
  • Szembetegség esetén enyhe fényjelenségek ritkán előfordulhatnak.
  • Drágábbak, mint az egyfókuszú műlencsék.

🔎 Mikor válassza ezt?

  • Ha a legtöbb helyzetben szeretne szemüveg független lenni, de az olvasó szemüveg nem okoz gondot.
  • Ha fontos Önnek, hogy köztes távolságokra (0,7-4 m) szemüveg nélkül is jól lásson.
  • Ha Ön könnyen alkalmazkodó, pozitív gondolkodású személy.
  • Ha tisztában van azzal, hogy olyan tökéletes műlencse egyelőre nincs, amely a fiatalkori látásával azonos látásélményt tudna biztosítani, de a lehető legritkábban szeretne szemüveget hordani minimális kompromisszumkötéssel.

A tórikus műlencsékkel elkerülhető a cilinderes szemüveg

A fénytörési hibák egyik speciális formája az asztigmatizmus, melyet szemüvegben cilinderes lencsével tudunk korrigálunk. Szürkehályog műtét során szintén ilyen cilinderes lencsével történik a fénytörési hiba javítása, ezt típusát tórikus műlencsének nevezzük. Fontos tudni, hogy ez a fénytörési hiba, ha jelen van, minden távolságba jelen lesz, így, ha ezt nem korrigáljuk – szemüveggel vagy a műlencsével-, akkor sehova sem lesz jó a látás. Minimális cilinderes fénytörési hibát (általában 0,75 dioptria) nem feltétlenül szükséges javítani, illetve a műlencsék sem rendelkeznek ennél kisebb dioptria javítására alkalmas lencsékkel.

A legtöbb prémium implantátum gyártó cég manapság már rendelkezik a különböző típusok tórikus változatának előállítására szükséges technológiával is. Kínálatunkban a teljes paletta szerepel, így monofokális tórikus, nyújtott fókuszú tórikus és multifokális tórikus lencsét is be tudunk ültetni.

Azt is érdemes tudni, hogy ha valakinek cilinderes szemüvege van az nem jelenti azt, hogy tórikus műlencsére lesz szüksége és fordítva, ha valakinek nincs cilinderes szemüvege, attól még lehet, hogy tórikusat kell beültetni. Ez azért van, mert a szem teljes dioptriáját a szaruhártya és a szemlencse együttesen adja, ezek egymást kompenzálhatják vagy felerősíthetik, de ez a helyzet a műtéttel megváltozik.

A tórikus lencsék beültetése során külön figyelmet kell fordítani annak a fokának a beállítására, ami azt jelenti, hogy személyre szabottan, a páciens szemének megfelelő egyéni szögbe kell azt behelyezni.

Miért fontos?

  • Nélküle a látás nem lesz éles, kontúros lesz, kettőződhet a kép.
  • A fennmaradó műtét utáni dioptria tovább csökkenthető.

🔎 Mikor válassza ezt?

  • Ha az egyénre szabott lencsetervezés során az kerül megállapításra, hogy Önnek cilinderes fénytörési hibája maradna a műtétet követően.
  • Ha azt szeretné, hogy műtét után a cilinderes fénytörési hibát ne kelljen szemüveggel korrigálni különböző távolságokra.

Mennyire hasonlítanak a műlencsék a saját szemlencsénkhez?

A műlencsék 75 éves feltalálása óta jelentős fejlődésen mentek keresztül és folyamatos fejlesztés alatt állnak, de sajnos a mai napig sem sikerült a természet által alkotott szemlencsével egyenértékűt készíteni. Ezért, ha valaki csak a szemüvegtől való függetlenedés miatt szeretné a műtétet, érdemes kétszer is meggondolnia, hogy ezzel mit áldoz fel, minek a cserébe. Félreértés ne legyen: a műtét jelenlegi technikája és a meglévő műlencsék nagyszerű megoldást jelentenek sok embernek, de a fiatalkori szemünk látóélességét és minden más fénytörési jellemzőit nem tudja egyik műlencse sem utánozni.

A műtét során beültetésre kerülő műlencse és a fiatalkori saját szemlencsénk között több különbség is van, ezek közül a legfontosabb az, hogy a saját lencsénk alkalmazkodni képes. Ezáltal a szemlencsénk az alakjának változásával a dioptriáját is változtatni tudja, így biztosítva minden távolságra az éleslátást. Az emberi szemlencse és a műlencse alakbeli különbségei miatt (a saját lencse szilva alakú, míg a beültetésre kerülő korong alakú) ezek optikai jellemzői is eltérnek bizonyos tekintetben.

Ezek a különbségek egy fókuszpont esetén kisebbek, mintha több fókuszpont esetén. A multifokális implantátumok által közvetített képminőség így valamelyest gyengébb lesz, de ezt a beteg nem biztos, hogy észreveszi. A nyújtott fókuszú lencsék legkorszerűbb típusa közel azonos képminőséget biztosít az egyfókuszúakhoz képest és azokhoz hasonlóan csak nagyon ritkán okoz panaszokat.

Azt is érdemes tudni, hogy a gyártók között jelentős különbségek vannak a minőség és a technológiai megoldások tekintetében is.

A látási szimulátorban le tudja ellenőrizni, milyen lenne a látása, ha valamelyik panasz jelentkezne.

Milyen gyorsan lehet megszokni a beültetett műlencsét?

A szürkehályog vagy szemlencse műtét során megváltozott látásélményhez történő gyors megszokáshoz jelentősen hozzájárul az agyunk alkalmazkodó képessége. Ezen neuroadaptációnak nevezett folyamat a műtét után legtöbbször pár nap alatt, de legfeljebb néhány hét alatt sikeresen lezajlik. Fontos, hogy ilyenkor elfogadjuk az esetleg kissé másabb látásélményt és ne gördítsünk magunknak felesleges akadályt a megszokási folyamatba. Általában a megszokási idő a monofokális lencsék esetén a legrövidebb és a leghosszabb a multifokális lencsék esetében, de ez sem kötelezően van így. A megszokási folyamat során gyakrabban fordulhatnak elő különböző fényjelenségek vagy életlen látás, melynek jelenléte és mértéke egyénenként változó.

Agyunk alkalmazkodási folyamatát negatívan tudja befolyásolni az, ha más meglévő szembetegségünk is van, mint például látásjavító műtétek utáni szaruhártya heg, szemszárazság, üvegtesti homályok vagy ideghártya betegség. Sajnos előfordulnak esetek, amikor egy tökéletesen kivitelezett műtét és egy lehető legkörültekintőbben kiválasztott műlencse után is fennmaradnak valamilyen látási panaszok a műtét követően, mellyel nem mindig tudunk mit kezdeni és az elfogadás marad az egyedüli lehetőség.

Miért van ennyi fajta műlencse és mit kell még erről tudnom?

A különböző típusok a szemüvegviselés csökkentését célozzák meg. A gyártók ezt változatos technológiai megoldásokkal próbálják elérni. Ezzel kapcsolatban két fontos dolgot szükséges figyelembe venni:

  1. A műtét utáni szemüveg függetlenség 100%-ban nem garantálható, a kecsegtető ígéretek ellenére sem. Valószínűsíthető, mondható, hogy nagy eséllyel nem fog kelleni, de garantálni azt felelőtlenség lenne kijelenteni a mai technológia mellett. A műtét előtti számítások, a gyártási folyamat és a műtét utáni műlencse minimális helyzetváltozása is befolyásolja a végleges eredményt, így bármilyen típusú műlencse esetén előfordulhat valamennyi dioptria, mely akár szemüveg szükséget is jelenthet még a multifokális vagy a nyújtott fókuszú műlencse esetén is. Mindazonáltal a műtét utáni fénytörési hiba legtöbbször kisebb, mint fél dioptria, mely szemüveg korrekciót nem igényel és az esetek több mint 95%-ában a műtét után szükséges távoli szemüveg dioptriája is kisebb, mint egy.
  2. A látás tekintetében, egy egészséges fiatalhoz viszonyítva a szürkehályog vagy szemlencse műtét után egy kompromisszumos helyzetbe kerülünk. Az éleslátás tartománya (milyen távolságokra éles) és a látás minősége változni fog (felbontás, kontraszt, milyen színhűség, fényszóródás, fényerő), habár ez részben lehet észrevehetetlen lesz számunkra. Hogy milyen arányban érintett az egyik vagy másik jellemző az a műlencse típusától függ. Ha szemüveg nélkül egy távolságba elegendő a jó látás, akkor elméletben valamivel jobb felbontású képet kaphatunk. Ha több távolságra szeretnénk, hogy ne kelljen szemüveget viselni, akkor a kép minőségéből áldozunk fel egy keveset, ebből aztán vagy érzékelünk valamit, vagy nem.

    Az éleslátás tartományát illetően a különbségek minden esetben és határozottan láthatóak, azaz egy távolra beállított monofokális lencsével biztosan nem fogunk tudni szemüveg nélkül olvasni.

    A kép minőségbeli különbségei azonban jóval árnyaltabbak, több tényezőtől és az esetleg meglévő társbetegségektől is függhetnek. A nyújtott fókuszú vagy multifokális műlencse beültetésen átesett beteg gyakran semmilyen eltérést nem érzékel a kissé gyengébb minőségű képből. Kivételes és ritka esetekben azonban zavaró fényjelenségek, gyengébb kontrasztérzékenység vagy egyéb látási jelenségek is kialakulhatnak, főleg a multifokális lencsékkel, a nyújtott fókuszúakkal extrém ritka az ilyen.

Hogyan válasszam ki a számomra legjobb műlencsét?

Végezetül összeszedtünk néhány szempontot, amelyen érdemes megmenni, hogy Ön is megtalálhassa az Önnek legjobban megfelelő műlencsét.

Anyagi szempontok: a műlencse árak között jelentős különbségek vannak, de érdemes a műtét után szükséges szemüvegek árait is figyelembe venni, hogy teljes képet kapjunk mennyibe kerül, hogy különböző távolságokra jól láthassunk.

Életmód és munkakör: más igényei lesznek egy taxisofőrnek, egy irodai munkásnak vagy egy könyvtárosnak, így érdemes azt figyelembe venni hova kell legtöbbször jó legyen a látás és hol zavaró az, ha szemüvegre van szüksége, melyet esetleg még cserélgetni is kell. A helyzetet tovább árnyalja az egyén életmódja is: a hobby, a sportolás és ezek fontossága a munkakörrel szemben mindenkinek más. A lencseválasztás általánosan javasolt szabályai helyett inkább érdemes a személyes preferenciáikat figyelembe venni. Például aki éjjel sokat vezet, annak általában nem javasoljuk a multifokális műlencsét, de köztük is vannak olyanok, akik hobbijuk miatt mégis tudatosan ezt válasszák és elfogadják az előforduló panaszokat az adott fényviszonyok mellett.

Műtét utáni elvárások (szemüvegfüggetlenség és képminőség): mindenki más dologban és különböző mértékben hajlandó kompromisszumot kötni a látás tekintetében. Valakinek a teljes szemüvegfüggetlenség a cél, más pedig inkább elfogadja azt, hogy néha szemüvegre lesz szüksége, de nem hajlandó a látás minőségében jelentősebb kompromisszumot kötni.

Fényérzékenység és a szem állapota: meglévő szembetegségek részben kizárhatják a multifokális, ritkábban akár a nyújtott fókuszú műlencsék beültetésének lehetőségét. Egyes betegségek hátráltathatják az agy alkalmazkodását az újonnan közvetített képhez, mivel eleve már egy torzult képet közvetítettek a műtét előtt is, mely tovább változáson ment keresztül a műtét után. Látásjavító műtétek után, szaruhártya betegségek, üvegtesti homályok vagy ideghártya betegségek esetén a több fókuszpontú lencsékkel nagyobb valószínűséggel fordulhatnak elő panaszok, mint a monofokálisakkal. Fényérzékenység esetén a fényszóródásos panaszok is zavaróbbak lehetnek ilyen esetben.

Döntés meghozatala: Semmiképp se aszerint döntsön, hogy egy családtagnak, szomszédnak vagy interneten valakinek milyen lett a látása egyik vagy másik műlencsével, hanem próbálja saját magának kikövetkeztetni, hogy melyik lehet Önnek a legjobb megoldás. A döntését ezek után mondja el a szemsebészének (és ne egy másik, műtétet lehet nem is végző elővizsgáló orvosnak), sorolja fel az érveit, hogy miért döntött az adott műlencse mellett, és kérje ki az ő véleményét is. Előfordulhat, hogy a szemsebész az Ön szemének az állapota miatt más műlencsét javasol, de még ilyenkor is a végső döntést Önnek kell meghoznia.

Mit érdemes még figyelembe vennem a szürkehályog műtét előtt? 5 döntés szükséges.

A műlencse kiválasztása egy fontos mozzanat a szürkehályog műtét előkészületében, azonban más tényezők is hasonlóan meghatározóak abban, hogy a műtétet követően elégedett legyen. A szürkehályog műtét technikája (hagyományos vagy lézeres), a műtét tervezett ideje (mennyire előrehaladott a szürkehályog), a műtéti helyszín és nem utolsó sorban az operáló orvos személyének kiválasztása mind fontos tényező ebben.

Ezek is érdekelhetnek: